5 lipca 2017 Udostępnij

Detailing bez tajemnic - przewodnik

Olśniewający samochód, który zachwyca innych kierowców i przechodniów jest marzeniem każdego właściciela auta. Lakier pojazdu jest najtrudniejszym elementem do utrzymania w dobrym stanie, z czasem płowieje i traci walory estetyczne. Poniższy tekst postara się Tobie przybliżyć pojęcie car detailingu oraz przedstawi sprawdzone sposoby prawidłowego dbania o samochód.

CAR DETAILING – CO TO JEST?

Car detailing jest z góry zaplanowanym i przemyślanym procesem pielęgnacyjnym. Służy on ochronie auta i utrzymanie go w stanie, jakby dopiero wyjechał ze salonu. Zwykle uważa się, że car detailing przeznaczony jest wyłącznie dla pojazdów niedawno wyprodukowanych, w dobrym stanie. Okazuje się jednak, że nawet pojazdy, które od kilkudziesięciu lat jeżdżą po drogach, również mogą być poddane zabiegom pielęgnacyjnym. Bez względu na wiek, czy wartość samochodu – car detailing jest dla każdego.

Usuwanie zanieczyszczeń

Detailing auta należy zawsze zacząć od pozbycia się zanieczyszczeń. Proces ten polega na opryskaniu karoserii samochodu środkami, które są specjalnie do tego przeznaczone. Dzięki takiemu usuwaniu zanieczyszczeń, osady pochodzenia smolistego i metalicznego są możliwe do wyeliminowania.

Po zastosowaniu środków dekontaminujących istotne jest, aby opłukać z nich pojazd. Tak przygotowane auto jest gotowe do czyszczenia. Następnie należy umyć samochód przy użyciu szamponu o neutralnym ph. W ten sposób upewnisz się, że nałożony wcześniej wosk pozostanie na pojeździe. Ph szamponu jest bardzo istotnym elementem car detailingu. Kiedy samochód jest już umyty, należy go osuszyć przy pomocy chłonnych ręczników specjalnie do tego przeznaczonych.

Korekta lakieru samochodowego

Korekta lakieru

Korekta lakieru jest procesem wymagającym sporego doświadczenia i pojęcia o lakierach i ich reakcjach na różne czynniki. Zaczynamy od zmierzenia warstwy lakieru. Po zakończonych pomiarach przechodzimy do zastosowania polerki i pasty ściernej.

Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ bardzo łatwo jest uszkodzić polerowaną powierzchnię. Proponujemy najpierw poćwiczyć na lakierze samochodu, którego uszkodzenie lakieru nie spowoduje strat. Jesteśmy przekonani, że po kilku próbach korekta będzie wychodziła Tobie idealnie.

Po wprowadzonej korekcie istotne jest zabezpieczenie lakieru. Jest to ostatni krok, który zaliczyć możemy do procesu detailingu. Zabezpieczenia można dokonać w dwojaki sposób. Pierwszy opiera się na nałożeniu specjalnej warstwy krzemowej w postaci płynu. Podczas kontaktu z powietrzem dojdzie do krystalizacji i zmieni w bardzo twardą powłokę do grubości nawet jednego mikrometra. Drugi polega na woskowaniu. Woski dzielimy (z uwagi na pochodzenie) na naturalne i sztuczne. Wybór zależy od zainteresowanego, jednak według powszechnej opinii woski naturalne dają głębię koloru oraz wysoki połysk. W miarę możliwości zalecamy wosk pochodzenia naturalnego. Podejmując taką decyzję na pewno zauważysz, że Twoje wysiłki zakończyły się powodzeniem.

Dariusz Jabłoński

Redakcja carisma.com.pl