1 stycznia 2017 Udostępnij

Jak zadbać o tapicerkę samochodową?

Nie ma chyba takiego kierowcy, który nie marzyłby o zachwycającym swoim wyglądem samochodzie. Każdy myśli przy tym nie tylko o gadżetach, które sprawiają, że pojazd wygląda bardziej drapieżnie, ale i o zadbanym lakierze i dobrej prezencji nie tylko na zewnątrz, ale również od środka.

Jak dbać o tapicerkę?

Już choćby dlatego dbanie o samochód można uznać za niekompletne, a nawet za nieprofesjonalne, jeśli w centrum naszej uwagi nie znajdzie się również tapicerka. Ta powinna być nie tylko zawsze czysta, ale i regularnie odświeżana. Oczywiście, utrzymanie jej w idealnym stanie nie zawsze jawi się jako zadanie proste, warto więc zadać sobie pytanie o to, co zrobić, aby prezentowała się ona naprawdę dobrze. Nie ma jednego sposobu dbania o tapicerkę, bardzo duże znaczenie wydaje się mieć przy tym to, z jakiego materiału została ona wykonana.

Tapicerka materiałowa

Jeśli mamy do czynienia z tapicerką materiałową, musimy liczyć się również z tym, że nie jest ona przesadnie elastyczna. Czyszczenie jest zatem możliwe przede wszystkim z wykorzystaniem specjalnego, dedykowanego jej środka, nie można przy tym zapominać o korzyściach, jakie wynikają z jej regularnego odkurzania. Na rynku coraz większą popularnością cieszy się również tapicerka z alcantary i nie da się ukryć, że jest ona najmocniejszą z dostępnych obecnie propozycji. Jej znakiem rozpoznawczym jest bardzo proste czyszczenie, często okazuje się bowiem, że pomocna jest już sama wilgotna ściereczka. Oczywiście, nie pomoże ona przy najbardziej intensywnych zabrudzeniach, te jednak można niwelować wykorzystując w tym celu detergenty.

Kosmetyki do tapicerki

Tapicerka z alcantary

Tapicerka z alcantary jest tez odporna na ścieranie i wyjątkowo wytrzymała. Samochody, w których obecna jest tapicerka wełniana, również spotykają się z życzliwym przyjęciem, nie może być jednak inaczej, skoro jest ona miękka i przytulna. Dzięki takiej tapicerce w samochodzie może zapanować domowy klimat, należy jednak liczyć się z tym, że jej utrzymanie może generować problemy.

Im dłuższy jest jej włos, tym trudniej jest też wyeliminować zabrudzenia. Co więcej, plamy mają tendencję do wnikania dość głęboko w materiał. Czyszczenie tapicerki wełnianej nie będzie możliwe, jeśli wcześniej jej dokładnie nie odkurzymy. Potem należy ją wyprać zwracając uwagę na to, czy stosowany przez nas szampon sprawdzi się w przypadku wełny.

Krzysztof Wróbel

Redakcja carisma.com.pl