31 grudnia 2016 Udostępnij

Jak przygotować tapicerkę skórzaną do czyszczenia?

Trudno się dziwić, że wielu kierowców decyduje się na umieszczenie w swoim samochodzie tapicerki wykonanej ze skóry. Nie można przecież nie zgodzić się z tym, że jest przyjemna w dotyku i wygodna, a do tego dla niektórych stanowi swoisty powiew luksusu.

Stan tapicerki

Niestety, nie jest to tapicerka bezproblemowa, a utrzymanie jej w dobrym stanie bywa zadaniem dość trudnym. Jeśli mamy nowy samochód, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak duże koszty generuje tapicerka wykonana ze skóry. Już samo wejście w jej posiadanie to dodatkowy koszt, warto więc dbać o nią regularnie. Nasza troska przyczynia się do tego, że minimalizujemy ryzyko korzystania z pomocy specjalistów, a nietrudno jest się domyślić, że nie jest to pomoc tania. Oczywiście, skóra uchodzi za materiał dość odporny, nie oznacza to jednak, że jej uszkodzenia nie zdarzają się często.

Jasna tapicerka

Jeśli mamy klasyczną, jasną tapicerkę, jej staranne traktowanie wydaje się zadaniem o szczególnie dużej wadze. Warto zrezygnować więc z jazdy w jeansach i skórzanej kurtce, takie stroje prowadzą bowiem do przebarwień na fotelach. Dla tapicerki skórzanej niebezpieczne potrafią być zresztą wszystkie wystające elementy odzieży, bardzo łatwo mogą bowiem uszkodzić jej powierzchnię.

Jasna tapicerka musi być więc nie tylko czyszczona, ale i nawilżana przynajmniej raz na dwa miesiące, podczas gdy ciemna tapicerka wykonana z tego samego materiału wymaga takich zabiegów raz na kwartał. Nie ma tu przy tym znaczenia wiek samochodu, nowa tapicerka wymaga bowiem takiej samej pielęgnacji jak ta, która ma już swoje lata.

Techniki czyszczenia tapicerki

Czyszczenie tapicerki

Rozpoznanie zużytej tapicerki nie jest trudne, ta bowiem zazwyczaj nie tylko błyszczy się, ale również pęka i ślizga się. Bywa i tak, że to właśnie jej zapach daje nam do zrozumienia, że dzieje się z nią coś niedobrego. Pierwszym krokiem na drodze do nadania jej właściwej formy jest jej staranne odkurzenie. Tu warto być precyzyjnym, da nam to bowiem pewność, że pozbyliśmy się wszystkich okruchów oraz drobin.

Koniecznie należy też zajrzeć w fałdy i zagłębienia, właśnie zebrany w nich bród często powoduje bowiem pęknięcia tapicerki. Prostym, a jednocześnie skutecznym zabiegiem, jest przetarcie skóry szmatką, która została zwilżona w czystej wodzie. Pozwala to na usunięcie pierwszej warstwy brudu, co jest wstępem do właściwego czyszczenia.

Marek Trzcina

Redakcja carisma.com.pl