1 stycznia 2017 Udostępnij

Jak skutecznie czyścić tapicerkę?

Choć materiały tapicerskie, z którymi mamy do czynienia w nowoczesnych samochodach, są w stanie wytrzymać nawet kilka lat bez porządnego prania, musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie stanie się ono nieuniknione. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że będzie ono zadaniem, z którym nie będziemy się mogli w żaden sposób uporać.

Gdy analizujemy samochody, z którymi najczęściej mamy do czynienia, musimy dostrzec, że w większości przypadków ich tapicerka jest wykonana z tworzyw sztucznych. Oczywiście, nie ona jest najdroższa, za najbardziej ekskluzywne uchodzą bowiem obicia skórzane, choć można polemizować z osobami uważającymi, że ich wysoka cena rzeczywiście jest rekompensowana przez równie wysokie właściwości. Co ważne, czyszczenie obić skórzanych nie byłoby możliwe, gdyby nie specjalne środki wykorzystywane przez nas w tym celu. Warto więc dokonać ich przeglądu.

Pranie tapicerki

Oczywiście, odpowiedź na pytanie o to, w czym prać zwykłą tapicerkę, jest możliwa przede wszystkim w zależności od tego, w jakim stopniu jest ona zabrudzona. Jeśli mamy do czynienia jedynie z powierzchownymi zabrudzeniami, w sprzedaży dostępna jest cała gama różnego rodzaju pianek. Te zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że samo ich użycie nie należy do skomplikowanych. Już po odkurzeniu tapicerki należy więc ja spryskać oraz pozwolić na wchłonięcie dostarczonego tą drogą płynu, co pozwoli na zmiękczenie brudu. Mamy również dobrą wiadomość dla leniwych - obecnie niemal każde studio car detailing oferuje m.in. pranie tapicerki samochodowej - sprawdź >>

Usuwanie plam z tapicerki

Środki do czyszczenia tapicerki

Oczywiście, działanie tapicerki można wzmocnić, stanie się to jednak możliwe przede wszystkim wówczas, gdy zdecydujemy się na potarcie tapicerki z wykorzystaniem miękkiej szczotki lub szmatki. Potem wystarczy już tylko odkurzyć całość, nie trzeba więc nawet przejmować się procesem suszenia, a już po kilku minutach można wejść do samochodu po to, aby udać się nim w dalszą drogę. Niestety, rozwiązanie to nie sprawdza się najlepiej, jeśli mamy do czynienia z poważniejszymi zabrudzeniami.

Gdy nasza tapicerka jest wykonana z weluru sytuacja jest bardziej skomplikowana. Tu konieczne jest zastosowanie specjalistycznych preparatów i upewnienie się, że dopuszczają one czyszczenie tego materiału. Czyszczenie na mokro często nie znajduje dla siebie alternatywy, choć jednak jest bardziej czasochłonne, dzięki nowoczesnym kosmetykom wcale nie jest już trudne. Kiedy już wyczyścimy dokładnie wnętrze zadbajmy także o to, aby utrzymywała się w nim przyjemna woń, np. poprzez zapach California Scents 

Dariusz Jabłoński

Redakcja carisma.com.pl