11 maja 2022 Udostępnij

Jak przeliczyć CCA na AH/Ampogodziny?

Zamierzasz kupić nowy akumulator samochodowy do swojego samochodu?

Akumulatory samochodowe mają wiele specyfikacji, o których należy wiedzieć. Nowoczesne samochody wykorzystują wiele podzespołów elektronicznych, dlatego musisz dobrać odpowiedni akumulator do swojego samochodu.

W tym artykule pomożemy Ci znaleźć potrzebne informacje o tym, jak znaleźć odpowiedni akumulator samochodowy dla Twoich potrzeb i jak można przeliczyć CCA na Ah/amperogodziny.

Spis treści show Jak przeliczyć CCA na AH Co to są amperogodziny (Ah)? Co to są ampery rozruchowe zimnego silnika?

Jak przeliczyć CCA na AH

Nie ma sposobu na bezpośrednią konwersję CCA na AH, ponieważ nie ma między nimi korelacji. Ale dla zasady można podzielić CCA przez 7,25, aby otrzymać obliczoną wartość Ah. Na przykład, jeśli akumulator jest oznaczony symbolem 1450 CCA, oznacza to 200 Ah.

Akumulator o tej wartości powinien wystarczyć na 25 godzin pracy, wytwarzając prąd o natężeniu 8 amperów.

Zrozumienie tempa użytkowania i poziomu napięcia pomoże Ci dokonać właściwego wyboru akumulatora, nawet jeśli dysponujesz tylko danymi dotyczącymi CCA. I odwrotnie, jeśli posiadasz dane dotyczące ilości Ah w akumulatorze, możesz obliczyć wartość CCA, aby określić, czy Twój akumulator jest odpowiedni do rozruchu silnika w niskich temperaturach.

Co to są amperogodziny (Ah)?

Ampery mierzą przepływ elektronów i prądu w przewodniku. Jeden amper odpowiada jednemu kulombowi ładunku elektrycznego, który w ciągu sekundy przepływa przez każdą część elementu przewodzącego.

Pomiary akumulatorów są zwykle zapisywane w jednostkach amperogodzin (Ah) i miliamperogodzin (mAh), co odpowiada 1/1000. Jednostka ta określa próg działania akumulatora, który pozwala obliczyć, jak długo akumulator może działać bez ładowania.

ZALECANE: Akumulatory AGM a akumulatory GEL - różnice

Co to są ampery rozruchowe na zimno?

Wiele akumulatorów używa CCA, aby przedstawić zdolność akumulatora do rozruchu silnika w określonych temperaturach, zwykle w zakresie 30-32 stopni Fahrenheita. Znajomość tej mocy rozruchowej może pomóc w wyborze lepszego akumulatora, jednak aby określić pojemność, należy przeliczyć CCA na AH.

CCA może być dobrą jednostką miary, która pomoże Ci wybrać najlepszy akumulator dla Ciebie, jeśli mieszkasz w zimnych warunkach. Akumulatory o większej pojemności i mocy będą miały lepsze wartości CCA niż słabsze akumulatory. Nawet jeśli z czasem moc akumulatora ulegnie pogorszeniu, będzie on działał dłużej i zapewni lepszą obsługę.

Nawet jeśli nie można obliczyć pojemności akumulatora, można określić, jaki akumulator będzie najlepszy do wymiany.

Marek Trzcina

Redakcja carisma.com.pl