16 sierpnia 2017 Udostępnij

Głęboki blask lakieru – jak go odzyskać?

Powłoka lakiernicza nawet przy najbardziej zadbanym samochodzie z czasem będzie ulegać degradacji, w wyniku czego będzie tracić swój blask oraz świeżość. Dzięki temu, że dostępne są różne produkty do regeneracji lakieru będzie można łatwo odzyskać blask.

O zarysowania i uszkodzenia nietrudno

Lakier, który będzie zniszczony oraz porysowany będzie wpływał negatywnie na wygląd samochodu. Szybciej będzie się również brudził. Obecnie producenci mają coraz słabsze powłoki lakiernicze. Składają się one z trzech elementów. Podkład bezpośrednio na blasze, baza czyli kolor oraz lakier bezbarwny, który będzie nadawał połysk i chroni przed uszkodzeniami. Obecnie dostępne są takie środki dzięki którym będziemy mogli przywrócić blask lakierowi praktycznie jak salonu.

Jaki środek do regeneracji lakieru wybrać?

Jeśli chcemy odświeżyć lakier w samochodzie powinniśmy zdecydować się na mleczka oraz pasty polerskie. To świetne produkty, które będą gwarantować niwelowanie niewielkich rys i będą nadawać blask.

Renowacja lakieru samochodowego

Jak stosować mleczka i pasty polerskie?

Pierwszą ważną czynnością jaką będzie trzeba wykonać to oczywiście dokładne mycie samochodu. Nie można dopuścić do tego, by na powierzchni lakieru był piasek czy kurz. Po myciu i wysuszeniu karoserii trzeba zastosować glinkę, która usunie zanieczyszczenia. Trzeba potem sprawdzić w jakim stanie znajduje się powierzchnia lakieru. Jeśli nie będzie on miał większych zarysowań trzeba jedynie postawić na wosk koloryzujący. Nie będzie on dawał aż tak dobrego efektu, jednak jest łatwy użyciu.

Jeśli poważniejsze będą uszkodzenia na lakierze korzystamy z mleczka czy pasty polerskiej. Wykonujemy koliste ruchy ściereczką i rozprowadzamy preparat aż do wypracowania zadowalającego połysku. Należy tutaj wykazać cierpliwość oraz sumienność, będzie to zajmowało sporo czasu.

O czym trzeba pamiętać

W trakcie polerowania trzeba będzie korzystać ze sprayu z wodą, którą będziemy chłodzić polerowany lakier. W ten sposób chroni się go przed przegrzaniem. Warto co jakiś czas sprawdzić czy gąbka nie ma już koloru lakieru, na którym pracujemy. Wtedy ściera się już warstwę lakieru a to nie będzie wskazane.

Marek Trzcina

Redakcja carisma.com.pl