25 marca 2022 Udostępnij

Czy kontrolka Check Engine zresetuje się sama? (A jeśli nie?)

Na desce rozdzielczej samochodu znajduje się wiele lampek ostrzegawczych, które informują o problemach z samochodem.

Są to kierunkowskazy, reflektory, wskaźnik paliwa, kontrolka silnika i wiele innych.

Są takie przerażające chwile, gdy kontrolka silnika pozostaje włączona i pojawia się pytanie, czy kontrolka check engine zresetuje się po usunięciu problemu?

Dowiedzmy się!

Spis treści show Czy kontrolka Check engine resetuje się sama? Co zrobić, jeśli nie zresetuje się sama? Dlaczego nie należy ignorować kontrolki check engine

Czy kontrolka Check engine resetuje się sama?

W większości modeli samochodów kontrolka check engine resetuje się po usunięciu usterki. Może to jednak zająć trochę czasu. Zwykle samochód potrzebuje 10-20 udanych cykli, zanim lampka kontrolna silnika zostanie zresetowana.

Cykl to uruchomienie zimnego samochodu i jazda nim do momentu, aż się rozgrzeje, a następnie do zakończenia jazdy.

Jeśli masz pewność, że usunąłeś problem powodujący świecenie kontrolki check engine, kontrolka zresetuje się sama po 10-20 udanych cyklach, a jak możesz sobie wyobrazić - 10-20 udanych cykli może zająć dużo czasu. Dlatego znacznie łatwiej jest zresetować kontrolkę check engine za pomocą skanera OBD2.

Co zrobić, jeśli kontrolka nie resetuje się sama?

W niektórych modelach samochodów kontrolka nie resetuje się sama, trzeba ją zresetować za pomocą skanera.

Jeśli lampka kontrolna silnika nie resetuje się sama, należy użyć skanera OBD2. Aby zresetować lampkę kontrolną silnika za pomocą skanera OBD2, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją: Jak zresetować kontrolkę check engine.

Aby kontrolka check engine mogła się zresetować, należy naprawić problem, a nie oczekiwać, że zniknie on bez podjęcia żadnych działań.

Dlaczego nie należy ignorować lampki kontrolnej check engine

Jeśli ta kontrolka zapaliła się na desce rozdzielczej, nie należy oczekiwać, że zniknie i ignorować jej, ponieważ może to prowadzić do poważniejszych problemów.

Większość nowoczesnych samochodów jest wyposażona w pokładowy system diagnostyczny. System ten składa się z komputera samochodowego, który monitoruje różne czujniki w wielu podzespołach samochodu. Jeśli w samochodzie wystąpi problem, czujniki wychwycą go i prześlą do komputera pokładowego, który wyświetli lampkę ostrzegawczą na desce rozdzielczej.

Zignorowanie lampki kontrolnej silnika może spowodować kilka innych problemów z samochodem.

Marek Trzcina

Redakcja carisma.com.pl