14 maja 2021 Udostępnij

Jak przenieść ubezpieczenie samochodów używanych?

Każdy właściciel samochodu wie, że każdy samochód poruszający się po indyjskich drogach musi być ubezpieczony zgodnie z przepisami rządowymi. Obowiązkiem każdego potencjalnego nabywcy jest uzyskanie polisy ubezpieczeniowej na samochód, aby upewnić się, że wszelkie szkody wyrządzone pojazdowi lub przez pojazd są pokryte. Istnieją generalnie dwa rodzaje ubezpieczeń samochodowych w Indiach - Third Party Coverage i Comprehensive Package. Pierwszy z nich przeznaczony jest wyłącznie do pokrycia szkód wyrządzonych osobom trzecim przez ubezpieczony pojazd i nie dotyczy ubezpieczonego i ubezpieczyciela. Z drugiej strony, ten drugi jest pakietem all-inclusive, który pokrywa szkody zarówno dla odpowiedzialności (osoby trzeciej), jak i ubezpieczonego samochodu. O ile każdy kupujący zna procedury uzyskania polisy, o tyle mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak przenieść ubezpieczenie samochodu.

Należy zaznaczyć, że ubezpieczenie samochodu używanego w Indiach może być łatwo przeniesione na nowego właściciela lub nowy samochód. Proces ten polega na przedstawieniu podstawowych dokumentów związanych z polisą ubezpieczeniową przed odpowiednim urzędem. Poniższe kroki dostarczają niezbędnych informacji związanych z procesem transferu ubezpieczenia komunikacyjnego:

samochód

Jak przenieść ubezpieczenie samochodu używanego?

  1. Pierwszym krokiem jest uzyskanie dokumentów rejestracyjnych samochodu oraz tytułu prawnego do pojazdu. Jeśli chcemy, aby ubezpieczenie samochodu zostało przeniesione na nowego właściciela, wówczas należy przedstawić w urzędzie niezbędne dokumenty pojazdu oraz formularz zgody nowego właściciela. Ponadto, dokumenty związane z istniejącym ubezpieczeniem samochodu i konkretne powody do zmiany lub przeniesienia pokrycia powinny być dołączone do innych dokumentów.
  1. Ludzie mogą również skontaktować się z profesjonalistami lub istniejącym agentem ubezpieczeniowym w celu pomyślnego zakończenia transferu ubezpieczenia komunikacyjnego. Po przedstawieniu wszystkich dokumentów, agent ubezpieczeniowy da zainteresowanej osobie pewien okres karencji, w którym będzie ona musiała powiadomić urząd o przeniesieniu pokrycia lub jakichkolwiek dalszych zmianach w polisie. Jeśli jednak ubezpieczony nie poinformuje firmy w ciągu okresu karencji, wówczas jego polisa ubezpieczeniowa może zostać przerwana bez zwrotu pieniędzy lub zniżki, która miała być udzielona wcześniej.
  1. W przypadku, gdy ubezpieczenie samochodu używanego w Indiach ma zostać przeniesione na nowy pojazd zakupiony przez tego samego użytkownika, wówczas może on zwrócić się z takim zapytaniem do organu ubezpieczeniowego. W tym przypadku należy powtórzyć wyżej wymienione kroki, jednak należy pamiętać o tym, aby zawsze zachować No Claim Bonus (NCB) z dotychczasowego samochodu na nowy model. W przypadku przeniesienia ubezpieczenia samochodu na nowego właściciela, konieczna jest obecność obu stron. Obie te strony muszą podpisać umowę, a następnie transakcja może być dokonana z łatwością.

Przeniesienie ubezpieczenia komunikacyjnego nie wymaga wiele wysiłku, z wyjątkiem uzyskania i przedstawienia przez ubezpieczonego wszystkich ważnych dokumentów. Zaleca się również, aby uzyskać wszystkie dokumenty potwierdzające transakcję transferu od danego organu w przypadku uniknięcia jakichkolwiek problemów w przyszłości. Ubezpieczenie samochodu używanego w Indiach może być przeniesione na nowy pojazd lub nowego właściciela, a istnieje również kilka portali, które zawierają informacje na ten temat. Jednak zawsze zaleca się wcześniejsze przeanalizowanie wszystkich informacji, tak aby nie było problemu z przeniesieniem polisy ubezpieczeniowej.

Krzysztof Wróbel

Redakcja carisma.com.pl