1 stycznia 2017 Udostępnij

Jak radzić sobie z nagłym zabrudzeniem tapicerki?

Poważne zabrudzenia tapicerki nie zdarzają się często, nie da się jednak ukryć, że nie mamy większych szans na to, aby skutecznie ich unikać przez dłuższy okres. Warto zatem zorientować się, jakie działania powinny być podejmowane, gdy już do nich dojdzie.

Zwykle są one następstwem nieszczęśliwych wypadków, a tym samym nie można ich przewidzieć. Wystarczy przecież, że wykonamy gwałtowny manewr, a cały napój pity przez dziecko lub kolegę rozleje się po siedzeniu. Taki sam los może też spotkać jedzenie kupione na stacji benzynowej wraz z apetycznym, ale pozostawiającym plamy sosem. Jeszcze innym problemem jest niespodziewane zwrócenie zjedzonego wcześniej posiłku. Choroba lokomocyjna nie jest wcale zjawiskiem rzadkim, dotyczy przy tym nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych.

 

 

Usuwanie plam z tapicerki

Ponurych scenariuszy jest więcej, a schemat postępowania w przypadku ich wystąpienia okazuje się niezmienny. W pierwszej kolejności należy jak najszybciej wyeliminować zabrudzenie i właśnie ten element podejmowanych przez nas działań jawi się jako najistotniejszy. Im szybciej zainterweniujemy, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo tego, że zabrudzenia wnikną w głębsze warstwy tapicerki. Jeśli podejmiemy energiczne działania, niemal wszystko da się usunąć tak, że nie pozostanie nawet ślad. Tu przydaje się zarówno specjalny płyn, jak i szczotka, choć niewielu kierowców zabiera ze sobą w trasę aż tak zaawansowane rozwiązania.

Jak czyścić tapicerkę?

Sposoby czyszczenia tapicerki

W pierwszej chwili można więc bazować na relatywnie prostych rozwiązaniach. Często już butelka wody w połączeniu z czystą szmatką są w stanie sprawić wiele dobrego. Najlepiej próbować pozbyć się zabrudzeń bez konieczności wcierania ich w tkaninę. Dobrym pomysłem jest też użycie wody, aby solidnie zwilżyć za jej pośrednictwem tapicerkę, potem zaś zetrzeć ją poprzez intensywne pocieranie. Czynność ta, mimo wszystko, powinna być jednak wykonana z dużą starannością, w innym wypadku może bowiem dojść do zniszczenia materiału.

Jeśli podejmiemy sprawne działania, z pewnością zyskamy nieco czasu, ten zaś można wykorzystać na zorganizowanie bardziej skutecznych środków do walki z zanieczyszczeniem. Te będą z pewnością skuteczniejsze, można też liczyć na to, że zapewnią nam lepsze rezultaty. Specjalne środki są ogólnodostępne i można je kupić choćby na stacji benzynowej.

Krzysztof Wróbel

Redakcja carisma.com.pl