18 maja 2017 Udostępnij

Czy dbasz o swój samochód właściwie?

Lubisz dbać o swój samochód? Wspaniale! Ale najpierw pomyśl jak się do tego zabrać, aby nie zaszkodzić pojazdowi. Pielęgnacja samochodu to pozornie banalne zajęcie. Trzeba dbać o czystość, wiadomo. Niestety, większość posiadaczy aut zdążyło się już przekonać, że niewiele trzeba, aby źle wpłynąć na karoserię. Podejmują próby, które mają poprawić wygląd, a efekt okazuje się tragiczny w skutkach. Jak uniknąć takich sytuacji?

Po pierwsze, unikajmy środków, których używamy podczas domowych porządków. Świetnie sprawdzają się do tych celów, jednak do samochodu zupełnie się nie nadają. Najlepszym tego przykładem jest używanie płynu do mycia naczyń zamiast specjalnego szamponu samochodowego. Bardzo często powoduje to matowienie lakieru naszego auta, a takiego efektu zdecydowanie nie oczekujemy. Podobnie jest z tapicerką - kierowcom zdarza się używać do tego kremu do rąk. Kiepski pomysł! Skóra może ulec osłabieniu. Do tego celu używajmy wyłącznie specjalnych środków przeznaczonych do tego celu. W taki sposób zadbamy o wygląd oraz trwałość tapicerki.

Gąbka

Zdarzyło Ci się myć samochód gąbką? Kierowcy często korzystają z takiego rozwiązania. Używają miękkich gąbek, przekonani że dzięki temu doskonale oczyszczą auto. Być może tak się stanie, ale jednocześnie rysują karoserię. Tak, dzieje się to również jeśli wybieramy nawet najbardziej miękkie gąbki.

Metody mycia samochodu

Myjnia

Uważać należy również korzystając z myjni bezdotykowych. Strumień wody nie powinien znajdować się zbyt blisko lakieru. Dystans powinien wynosić 10-15 cm, szczególnie jeśli myjemy koła. Możemy uszkodzić ABS.

Karoseria

Kolejnym błędem jest przecieranie lakieru na sucho. Mimo, że samochód wygląda na czysty, na jego powierzchni może znajdować się kurz lub inne drobinki, które rysują tapicerkę podczas tarcia. Może się tak stać nawet jeśli użyjemy miękkiego materiału - tutaj zdecydowanie lepiej sprawdza się myjnia.

Pamiętaj również, aby preparatów nie stosować na rozgrzany samochód. Czy to wosk, preparat do usuwania owadów czy nawet szampon do samochodów, nałożenie ich na rozgrzaną karoserię może dać nieciekawy efekt. Dotyczy to również zostawiania pojazdu w nasłonecznionym miejscu. Preparat może pod wpływem gorąca stworzyć plamy, które trudno będzie usunąć.

Pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia, o której nie sposób nie wspomnieć. Chodzi o ptasie odchody, które są prawdziwą zmorą wszystkich posiadaczy samochodów. Nic dziwnego, wygląda to nieestetycznie - należy zmyć je jak najszybciej. Nie tylko z powodu brzydkiego wyglądu, ale również dlatego, że pozostawione na dłuższy czas mogą odbarwić lakier na aucie.

Krzysztof Wróbel

Redakcja carisma.com.pl